//
Read Between The Lies
Recenzje

A.J.K.S. „…I Ziemia Zaczęła Zwracać Umarłych”


A.J.K.S.
…I Ziemia Zaczęła Zwracać Umarłych
wydanie własne, 2011

A.J.K.S. to jeden z najoryginalniejszych zespołów jakie polski naród wydał. Właściwie „zespół” to nieodpowiednie słowo, bo całość tworzy jedna postać – 303 – od czasu do czasu współpracując z innymi muzykami. Na …I ziemia zaczęła zwracać umarłych przerósł sam siebie i wyprodukował materiał, któremu jeszcze długo nikt nie będzie w stanie dorównać.

Oryginalność A Jezusowi Kazali Spać wiąże się z dwoma ewenementami. Przede wszystkim nietypowe łączenie gatunków. 303 głównie rapuje, chociaż on sam nie nazywa tego rapem. Jego argumentacja wydaje się sensowna – ma za mało flowu. Faktycznie niewiele ma wspólnego z Public Enemy czy Run-D.M.C. Przypomina raczej lepszą wersją Glacy, bo i on często pozwala sobie na agresywne metalowe wrzaski. Muzycznie projekt prezentuje cały wachlarz inspiracji – od industrialu po hardcore. Tutaj pojawia się drugi ewenement – przy takiej konstrukcji brzmieniowej A.J.K.S. jest ściśle związane ze sceną D.I.Y. hardcore/punka i dzieliło dechy z m.in. Castetem, Faust Again czy Amanita Muscaria. Być może wynika to z korzeni Wojtka Kosuni (czyli 303), który zaczynał w projekcie hc Bad Side of Social Existence.

Teksty wszystkich dwunastu kawałków na …I ziemia zaczęła zwracać umarłych oscylują wokół tematyki jednoczącej wiele projektów rapowych i hardcore’owych, czyli wynaturzeniu instytucji/organizacji i ich działaczy w Polsce. Obrywa się kościołowi (to akurat rzadko pojawia się w rapie), narodowcom i rządowi. Całość ma charakter wojny totalnej i nieprzebierającej w środkach. Można by pomyśleć „nic nowego”, ale niewielu tekściarzy umie pisać o społecznych problemach z uniknięciem grafomaństwa i śmieszności, 303 robi to po mistrzowsku.

W jednym z wywiadów Kosunia wyraził obawę o niezaakceptowanie przez słuchaczy tak eksperymentalnego materiału. Dzisiaj już wiadomo, że fani dali otworzyć sobie głowy na nowe dźwięki i nie narzekają, że to już „nie to A.J.K.S.”. Dla mnie to najlepszy album w dorobku 303 i jeden z lepszych jakie w tym roku słyszałem.

About Jimmy Magnetar

ripping iron from your blood

Dyskusja

Jedna myśl w temacie “A.J.K.S. „…I Ziemia Zaczęła Zwracać Umarłych”

  1. mistrzowski materiał, najlepszy z całej dyskografii – dzięki za recenzję :)

    Posted by someone666 | 2012/04/07, 2.40 PM

Let Me Hear You Scream

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Mój styczniowy hicior, nawet "Rimbaud Eyes" Dum Dum Girls nie wkręciło się bardziej niż ta prosta, lecz obdarzona niesamowitą atmosferą piosenka.

Na pełen ekran:

%d blogerów lubi to: